Montownia

O tym projekcie

Nagroda European Property Awards w kategorii Commercial Renovation / Redevelopment.

Dawna Hala U-Bootów zlokalizowana w Gdańsku przy ul. Lisia Grobla 7 to stara montażownia (prawdopodobnie silników okrętów), która została niedawno wpisana do rejestru polskich zabytków. Budynek powstał w latach 1936- 1938 w funkcjonującej ówcześnie Stoczni Schichaua.

Już niedługo historyczna hala otrzyma drugie życie. Prostokątny, masywny budynek hali o wymiarach ok 100x31m, wysoki na 26m z ceglaną elewacją oraz przeszklonymi klatkami schodowymi zostanie odrestaurowany.

Powierzchnia użytkowa obiektu to aż 11800m2.

Nadrzędny cel pracy projektowej przy tym zabytku to odtworzenie pierwotnego wewnętrznego układu przestrzennego i podkreślenie wspaniałej, rytmicznej konstrukcji żelbetowej obiektu przy jednoczesnej minimalnej ingerencji w substancję historyczną.

Przestrzeń parteru, prawie ośmiometrowej wysokości, zostanie maksymalnie otwarta a wtórny strop nad tą kondygnacją zdemontowany, odsłaniając prawdziwe serce budynku – galeriowy układ widoczny przez wszystkie kondygnacje.

Projekt przebudowy i zmiany funkcji obiektu zakłada stworzenie multifunkcjonalnej przestrzeni: gastronomicznej, butikowej sprzedaży, usługowej i wystawienniczej.

Wschodnia część kondygnacji parterowej, podzielona na dwa poziomy pośrednie narzuciła pomysł wykonania charakterystycznych wewnętrznych schodów-platform o prawie pięciometrowej wysokości prowadzących do części konferencyjnej.

Zielona ściana jako zwieńczenie schodów, wewnętrznej osi widokowej i zarazem symbol nowego życia hali podkreślać będzie monumentalny charakter wnętrza obiektu i prowadzić wzrok przez pozostałe kondygnacje, na których zlokalizowane będą zarządzane przez operatora apartamenty serwisowane.

Wyjątkowe wejścia do apartamentów to zachowane historyczne ramy stalowe, zdublowane w projekcie przez konstrukcje szklano-aluminiowe umożliwiające zachowanie parametrów akustycznych i przeciwpożarowych.

Ingerencja w bryłę budynku z założenia miała być minimalna i ograniczona do niezbędnej wymiany stolarki okiennej, czyszczenia i napraw elewacji oraz wymiany zniszczonych przez lata elementów.

Zdemontowane elementy wykorzystane będą wewnątrz tworząc nowe formy wyposażenia wnętrz i będąc jednocześnie świadkiem historii.

Montownia ma być wyjątkowym obiektem na mapie Trójmiasta w którym nie tylko można będzie coś zjeść ale również spędzić czas spodziewając się codziennie wyjątkowych wydarzeń artystycznych i kulturalnych.

 

 

 

 

Kategorie:  Biura, Food Hall, Hotel
Klient:  Euro Styl SA